Jest to teoretycznie możliwie w Javie: JSR82 (bluetooth) oraz JSR179 (lokalizacja).
Ostatnio miałem taką sytuację, że musiałem na szybko poszukać jakiegoś sensownego połączenia w nieznanej mi okolicy miasta i niestety nie było to łatwe.
Pomysł bardzo dobry i myślę, że wtedy aplikacja zyskałaby o wiele więcej użytkowników. Obsługa byłaby prostsza dla "laików", bo nacisnąłby tylko opcję "przystanek w mojej pozycji" i już byłby zadowolony.
Ale przepraszam bardzo, ale na jakiej zasadzie program będzie odnajdował przystanek? Przystanek nie ma żadnego nadajnika gps, o ile mi wiadomo. Jeśli się mylę to przepraszam. Poza tym nie każdy program nawigacyjny ma zapamiętane przystanki w sobie. Jest aplikacja na telefon która chyba to ma. http://targeo.mobi/html/desktop.html
Przepraszam za podawanie linku do "konkurencji"
Żeby zrobić coś takiego, pewnie użytkownicy musieliby zbierać współrzędne przystanków. Ale to by było chyba do zrobienia... każdy trochę i może by się uzbierało...
W GOP-ie akurat przystanki są już oznaczone, więc po dogadaniu się z organizatorem (a on w rozmowach łatwym nie jest) to technicznie nie byłoby problemu.
Ja w sumie pamiętam z jakiegoś miasta w Anglii chyba czy innych zachodnim kraju na każdym przystanku był obrazek/kod (to takie czarno-białem - nie wiem jak to fachowo się nazywa). I wtedy skanując telefonem można było dostać się do rozkładu jazdy... W sumie to by było dla turystów ewentualnie - i pewnie łączyło się z internetem (ale nie wiem).
GPS (jeśli się go ma) jest dobry w odniesieniu do punktu początkowego podróży. Ale co z punktem końcowym? Aplikacja mmpk jest najcenniejsza dla tych (licznych!), którzy nie znają nazw przystanków (często kilku) w pobliżu celu, a nawet w pobliżu startu. Proponuję, żeby początek i/lub koniec można było podać w formie nazwy ulicy i numeru domu. System powinien wyszukać przystanki położone w pobliżu. Ponadto użytkownik powinien móc podać: (A) limit długości dojścia oraz (B) umowną prędkość marszu w km/h (niekoniecznie liczba całkowita). Należy zalecić użytkownikom, by chcąc uwzględnić zmęczenie podali zaniżoną prędkość. A taki, który woli się przespacerować niż tyle samo czekać na przystanku lub być w tramwaju, powinien podać prędkość zawyżoną. System optymalizowałby czas według tej prędkości. Wynik powinien opisywać, ile metrów będzie do przejścia.
Ale to jest nierealne w tej aplikacji. Polecam ewentualnie http://itiner.pl
Aplikacja nie łącząc się z Internetem (offline) wyświetla rozkład jazdy oraz umożliwia wyszukiwanie połączeń między przystankami i istotnymi punktami w mieście (POI), a w wersji online również między adresami.
Dzięki, itiner wygląda sensownie, choć muszę ich dopytać o koszty eksploatacyjne. Żal, że mój pomysł nie nada się do mmpk, ale liczę, że to forum czytają także przyszli twórcy przyszłych podobnych aplikacji. Dopowiadam, że ważnym elementem pomysłu z mojego poprzedniego postu było, żeby użytkownik nie musiał określać (nawet pośrednio) jedynego przystanku początkowego i jedynego końcowego: wszak zwykle punkt startowy nie jest na jakimś przystanku, lecz w miejscu położonym między paroma przystankami całkiem różnych tras komunikacyjnych, podobnie cel podróży. Często wybranie najbliższego przystanku prowadzi do nieoptymalnej podróży, a kosztem przejścia o 200 m więcej (w zupełnie inną stronę) można pojechać znacznie lepiej. Podobnie z przesiadką: bywają przystanki (różnych linii), przez system uznawane za różne, ale położone na tyle blisko, że warto wysiąść na jednym a na drugim wsiąść do następnego autobusu.
Nie wiem co można powiedzieć o kosztach takiego modułu GPS w rozkładzie ale potwierdzam,że byłoby to dobre i wygodne. Ale abonament to by się chyba sporo zwiększył.
Zawsze marzyło mi się, że odpalam GPS, włączam program, program sprawdza moją pozycję i wyświetla rozkład najbliższego przystanku.
Działanie było by proste - program pobiera pozycję GPS (np z zewnętrznego odbiornika jeżeli ktoś nie ma wbudowanego), sprawdza gdzie jest najbliższy przystanek i wyświetla automatycznie rozkład dla danego przystanku.
Nie wiem na ile to jest możliwe w javie.